Lir Yapımı İçin Ağaç Seçimi

Atölyemizde yeni tasarlanmış bir Lir’i tanıtmak istiyoruz. Türkiye’de yetişen kiraz ağacından yeni bir Lir tasarladık. Bu tasarım 20 telli Bas Lir modelidir.

Alternatif ağaçlar ise armut, kestane, ceviz, dut, karaağaç, ıhlamur ve akçaağaç olarak devam edecek.

Lir İçin En İyi Ağaç

Lir yapımında meyve ağaçlarını tercih ediyoruz . Bunun iki sebebi vardır, birincisi meyve ağaçlarının damar ve desenlerinin zenginliği ve buna bağlı olarak farklılık ve özgünlüktür. İkinci sebep, ağacın akustik sonucunun etkinliğidir. Bu nedenle lir yapımında ağaç seçimi bizim için çok önemlidir.

Lir Nasıl Yapılır?

Meyve ağacını oyarak yekpare müzik aleti yapıyoruz. Lir yapımının püf noktalarından biri de diğer çalgıların tekniklerinden yararlanmaktır. Dünyada yapılan yaygın hatalardan biri de Lir müzik aletinin kuvvetinin olmamasıdır. Hem yüksek akustik değeri hem de eski sesleri buluyoruz. Bunun için her gün daha çok çalışıyor ve Lir müzik aletinin gelişimine evrensel bir katkı sağlıyoruz.

Lir kapağı ladin ağacından dikey yönde damarlı kesilmelidir. Luvi Atölyesi’nde ürettiğimiz müzik aletlerinin kapakları 10 yıllık kurumuş ağaçlardır.

Kolay Lir Nasıl Yapılır

Başarılı bir şekilde Lir yapmak için, boyutlandırılmış ve tasarlanmış ahşap malzemelere ihtiyaç vardır. El aletleri olmadan Lir yapmak yorucu olabilir. Her müzik aletinde olduğu gibi Lir sazında da emek çoktur. İyi bir Lir sesi, iyi bir ustalık gerektirir. Ağacı manipüle etmek için fiziksel ve sağlam mühendislik bilginize başvurmanız gerekecek.

Antik müzik, Ortaçağ Avrupa müziği ve Türk müzik sisteminin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar uzun sesler, tatmin edici ve cömert bas ve tiz geçişleri bizim için çok önemlidir. Bir müzik aletini mükemmel yapan ses değerlerinin dengede olmasıdır. Bir müzik aletinde bas ve tiz dengeleri iyi ise, iyi bir yapımcının kararı ile mükemmel bir şekilde bitirilir ve ortaya çıkarılır. Mükemmel bir Lir tesadüfen oluşmaz, imkânsızdır.

Lir Planları

Üretimini yaptığımız Lir planlarını sitemizde bulabilirsiniz. Aşağıdaki resimde sadece yeni Lir planımızı görebilirsiniz.

Kiraz Ağacı Lir Planı

Kiraz ağacı Lir planımız bu yıl çok tutuldu. Gomalak cila ve yağ ile ağacın desenleri korunaklı bir şekilde ortaya çıktı.

Lir yapımı ile ilgileniyorsanız, yeni bir Lir’e ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Lir Burgusu Nasıl Olmalıdır?

Lir burgusu sert ağaçtan yapılmalıdır. Biz Luvi Atölye olarak Bubinga gül ağacını tercih ediyoruz. Sert ve yüksek mukavemetli bir ağaç olduğu için uzun yıllar sorunsuz kullanılabilmesi büyük bir avantajdır. Tahta burgular kırılsa veya yuva kırılsa bile tekrar tamiri çok kolaydır. Lir saz yapımı bilgisinin en önemli adımlarından biri burgu, ses tahtası, eşik ve tel seçimidir. Doğru malzemeler sırayla tamamlanmalıdır.