Luvi Atölye Hakkında

Luvi Atölye, adını Anadolu’nun sanat ve zanaat bilgeliği Luvi Medeniyeti’nden almaktadır. Lir’in mitolojik atası, Apollon olarak bilinmektedir. Apollon, Luvilerin mitolojik adlandırmasında Luviceden yer edinmiştir. Ve tarihsellik içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Mitolojide müziğin, sanatların, Güneş’in, ateşin ve şiirin tanrısı, kehanet yapan, bilici tanrıdır.

Luvi Atölye, 2020 yılının Eylül ayında Eren Ali Gül tarafından Lir üretimi üzerine kurulmuştur. Türkiye’nin ilk Lir yapım atölyesi sıfatını taşımaktadır. Lir ile birlikte, Ud, Lavta, Tanbur ve Gittern üretimleri de yapılmaktadır.

Luvi Atölye, eski Kartal tren garı sokağındadır. Geçmişte Neyzen Tevfik’in sıklıkla yaşamını sürdürdüğü, bugün İstasyon Caddesi olarak anılan yerdedir. Sokak trafiğe kapalı olup, atölye çalışmalarına ve ziyaretlere rahatlıkla açık durumdadır.

Ud, Lavta ve Lir müzik aletleri yapımı sipariş bazlıdır.

Luthier

Ben Eren Ali Gül. Lir, Ud, Lavta, Tanbur ve Gittern müzik aletleri üretiyorum. Ben bir yazar, müzisyen, botanikçi ve müzik aletleri yapımcısıyım.

Ürettiğim Lir müzik aletleri kendi tasarımım ve şeklimdir. Müzik enstrümanlarımla tanışmak ve denemek için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Eren Ali Gül

Luthier